2006 Roster

    NameEventHt.Cl.Exp.Hometown (High School/Last School)
    DeMarcus AdamsSprints5-11Fr.HSHouston, Texas (Madison)
    Brendan ChristianSprints5-10Jr.Tr.Austin, Texas (Reagan/Texas)
    Ben CohenDistance5-11Fr.RSHouston, Texas (Katy Taylor)
    Kendal DaughtryHurdles6-0Fr.HSSan Antonio, Texas (Converse Judson)
    Ivan DiggsHigh Jump6-5So.1LWichita, Kan. (Plano East)
    Sesar FigueroaDistance5-11Sr.3LBaytown, Texas (Robert E. Lee)
    Jarrett FlaxDecathlon6-3So.1LPearland, Texas (Lutheran South)
    Morgan FloydDecathlon/Long Jump5-10Fr.HSSherman, Texas (Whitewright)
    Sam FobbsHurdles/Relays5-8Sr.3LCarrolton, Texas (The Colony)
    Michael FrancisHurdles/Relays5-9Sr.3LMissouri City, Texas (Dulles)
    Nicholas GarzaDecathlon6-0Sr.3LBrownsville, Texas (St. Joseph's Academy)
    Paul GoodwinDistance5-10Jr.2LHumble, Texas (Humble)
    Jonathan GulleyPole Vault5-10Fr.HSBrownsville, Texas (St. Joseph Academy)
    Grant HightowerJumps/2006-0Fr.HSTemple, Texas (Belton)
    Ryan JamesSprints5-10Jr.1LHewitt, Texas (Midway/Baylor)
    Jeremy KelleyTriple Jump5-5Fr.HSHouston, Texas (Humble)
    Carey LaCourSprints5-11Jr.2LHumble, Texas (Humble)
    Kolee Latson4005-10So.1LLewisville, Texas (Lewisville)
    Neal McCartyDecathlon6-1Fr.HSAmarillo, Texas (Amarillo)
    Justin McQueenSprints6-1Fr.HSDayton, Texas (Dayton)
    Dominic MiltonSprints6-0So.1LHouston, Texas (Westfield)
    Lucas MirelesThrows6-0Sr.2LCorpus Christi, Texas (Caller/McNeese State)
    Andy MorrisDistance6-3Fr.RSHouston, Texas (Jersey Village)
    Calum NeffDistance6-0Sr.TRThe Woodlands, Texas (Lord Beaverbrook HS
    in Calgary, Alberta, Canada Arkansas-Little Rock)
    Preston PerrySprints5-7Sr.3LCollege Station, Texas (A&M Consolidated)
    Jonathan ReevesThrows6-0Sr.2LHouston, Texas (Stephen F. Austin/Arkansas)
    Maurilio SanchezDistance5-5Sr.3LNeedville, Texas (Needville)
    Tremaine SmithSprints5-11So.1LHouston, Texas (Westside)
    Andy TackettThrows6-1Fr.HSDayton, Texas (Dayton)
    Kevin WatsonPole Vault6-0Sr.3LTomball, Texas (Tomball)
    Chris WhiteDistance6-3Jr.1LPearland, Texas (Pearland)
    Tristian WhitleyHigh Jump6-4Jr.2LColdspring, Texas (Coldspring)

    Head Coach: Leroy Burrell
    Associate Head Coach: Kyle Tellez
    Assistant Coach/Head Cross Country Coach: Theresa Fuqua
    Assistant Coach: Will Blackburn
    Assistant Coach: Shelton Ervin
    Assistant Coach: Floyd Heard

    Women's Track & Field Roster

    NameEventHt.Cl.Exp.Hometown (High School/Last School)
    Danielle AanerudPole Vault5-4So.1LMesquite, Texas (Poteet)
    Seun AdigunHurdles, Sprints5-5Fr.HSGlenwood, Ill. (Homewood-Flosmour)
    Tiffany Abney400, 400H5-9Sr.3LPhiladelphia, PA (Merion Mercy Academy)
    LaNeeka AllenSprints5-8Fr.HSFort Worth, Texas (Fossil Ridge)
    Whitney ClarkHurdles5-6Fr.HSKilgore, Texas (Kilgore)
    Christa CoppinPole Vault5-6So.1LBrentwood, Tenn. (Smithson Valley)
    Rachel Easleyheptathlon6-0Jr.2LDuncanville, Texas (Duncanville)
    Shawna FloridaDistance5-2Sr.3LSpring, Texas (Klein)
    Ebonie FloydSprints5-6Jr.1LHouston, Texas (Hastings)
    Cheryl Garner400 meters5-5Sr.2LHouston, Texas (Klein Forest)
    Octavia GarrettSprints5-7Jr.Tr.Dallas, Texas (Skyline/Kansas)
    Adriane GuinnDistance5-5So.1LHouston, Texas (Westfield)
    LaDedra GuySprints5-7Jr.2LFort Worth, Texas (Wyatt)
    Oumama HallalDistance5-5So.1LWinter Springs, Fla. (Winter Springs)
    Caresir HamiltonJumps5-7Jr.2LMesquite, Texas (Poteet)
    Jennifer Harper800, 15005-4So.1LSpring, Texas (Klein Collins)
    Amanda HernandezDiscus, Shot Put5-6Fr.HSGrand Prairie, Texas (Bishop Dunne)
    Keisha HowardSprints5-3Sr.3LDeSoto, Texas (DeSoto)
    Jennifer Hunt800 meters5-6Jr.2LDallas, Texas (Skyline)
    Kelcee KeenanDistance5-3Fr.HSKlein, Texas (Klein)
    Kerri LaCourHeptathlon5-8Fr.HSHumble, Texas (Humble)
    Ashley LigonPole Vault5-7So.1LHumble, Texas (Kingwood)
    Eva MadridDistance5-2So.1LConroe, Texas (Caney Creek)
    Dayo OgunniyiJumps5-3Fr.HSMandeville, La. (Fontainebleau)
    Lee A'ndrea RobinsonHurdles, Triple Jump5-9Fr.HSDallas, Texas (Kimball)
    Alexis RogersHurdles5-1Fr.HSHouston, Texas (Cy Falls)
    Cynthia SilvaDistance5-2Jr.2LHouston, Texas (Sam Houston)
    Amanda VillanuevaThrows6-3So.1LCameron, Texas (Yoe)
    Krystal WardHeptathlon, High Jump5-7Sr.4LRusk, Texas (Rusk)
    Kelli WilliamsJumps5-5Jr.2LHouston, Texas (Willowridge)
    Paige WirthPole Vault5-5Fr.HSAustin, Texas (Bowie)

    Head Coach: Leroy Burrell
    Associate Head Coach: Kyle Tellez
    Assistant Coach/Head Cross Country Coach: Theresa Fuqua
    Assistant Coach: Will Blackburn
    Assistant Coach: Shelton Ervin
    Assistant Coach: Floyd Heard

     

    Shop Now at the Official
    Online Store

      Divider image