Frausto and Johnson Stand in Fourth Place

    Track & Field Home



    RELATED LINKS

    Ticket Information

    Tom Tellez Track Facility

    Yeoman Fieldhouse

    Houston Track & Field on Facebook

    Follow Houston Track & Field on Twitter

    HEADLINES
    PREVIEW: Track & Field Heads to Penn Relay Carnival

    Issac Williams Named Conference Athlete of the Week

    Multi-sport Athlete Makes it into the Record Books


    May 13, 2011

    Results | PDF Get Acrobat Reader

    HOUSTON - Day one of the 2011 Conference USA Outdoor Track and Field Championships came to a conclusion after a rain delay halted the action in the early afternoon. Megan Frausto and Kevin Johnson both sit in fourth place in their multievent contest as of Thursday evening.

    Johnson accumulated 3,510 points through five events of the decathlon, registering his best event finish in the shot put. He threw a personal best of 12.28m/40-3.5.

    Frausto placed in the top five through half of the events of the heptathlon. She took second with the second highest jump of the year for Houston as she cleared 1.69m/5-6.5 in the high jump.

    UP NEXT
    Day two of the C-USA Championships picks up at noon tomorrow with the women's hammer throw. The men's weight throw takes off at 2:30 while the multievent gets underway at 5.

    Thursday, May 12
    Event Name Place Mark
    Heptathlon Megan Frausto (4) 3,037
    100m Hurdles (5) 14.86 (860)
    High Jump (2) 1.69m/5-6.5 (842)
    100m Hurdles (5) 14.86 (860)
    Shot Put (5) 10.08m/33-1.0 (535)
    200m (3) 25.97 (800)
    Decathlon Kevin Johnson (4) 3,510
    100m (5) 11.34 (786)
    Long Jump (6) 6.62m/21-8.75 (750)
    Shot Put (2) 12.28m/40-3.5* (623)
    High Jump (3) 1.84m/6-0.5 (661)
    400m (5) 52.23 (715)

    Friday, May 13
    Time Event Name Seed Season Best
    12 p.m. Hammer (w) Nicole Benton (16) 45.46m/149-2
    Morgan Swan (19) 38.30m/125-8
    2:30 Hammer (m) Rick Fenton (6) 56.52m/185-5
    5:00 Decathlon Kevin Johnson (5) NP
    5:00 Heptathlon Megan Frausto (3) 5,106

    Saturday, May 14 - Running Events
    Time Event Name Seed Season Best
    6:00 p.m. 1,500m (w) Megan Munoz (11) 4:37.71
    Prelims Erica Hannemann (14) 4:42.80
    Yasiris Gonzalez (22) 5:05.65
    6:15 1500m (m) Drevan Anderson-Kappa (10) 3:55.76
    Prelims Wesley Ruttoh (13) NT
    6:30 100m Hurdles (w) DeMeeka Jones (3) 13.25
    Prelims Alysha Cook (7) 13.90
    Megan Bibbs (11) 14.28
    6:45 110m Hurdles (m) Thomas Lang (2) 14.40
    Prelims Emmanuel Osadebey (7) 14.75
    Leon Bullock (9) 15.00
    Kevin Johnson (10) 15.17
    6:55 400m (w) Brittany Wallace (6) 54.31
    Prelims Kalyn Floyd (7) 54.59
    Clarissa Payton (29) NT
    7:05 400m (m) Errol Nolan (1) 45.89
    Prelims Kelvin Furlough (2) 46.29
    Garrett Hughey (16) 49.27
    7:15 100m (w) Grecia Bolton (3) 11.30
    Prelims Whitney Harris (7) 11.52
    Tai'shea Reese (10) 11.66
    7:25 100m (m) Jeffery Thomas (7) 10.79
    Prelims Tyron Carrier (13) 10.96
    7:35 800m (w) Ciera Johnson (5) 2:10.60
    Prelims Erica Hannemann (10) 2:13.09
    Eryn Barroso (23) 2:19.16
    Jessica Stewart (26) 2:21.29
    7:45 800m (m) Doug Kelley (2) 1:50.41
    Prelims Drevan Anderson Kappa (11) 1:55.34
    John Salazar (15) 2:00.41
    8:00 400m Hurdles (w) Alysha Cook (5) 1:01.05
    Prelims Amber Sellers (7) 1:01.75
    8:15 400m Hurdles (m) Jason Perez (3) 52.05
    Prelims Leon Bullock (8) 53.43
    Emmanuel Osadebey (10) 53.70
    Jordan Hofbauer (10) 53.70
    8:30 200m (w) Whitney Harris (4) 23.44
    Prelims Grecia Bolton (9) 23.61
    Tai'shea Reese (11) 23.82
    Ngozi Onwumere (20) 24.69
    8:40 200m (m) Errol Nolan (1) 20.68
    Prelims Jeffery Thomas (10) 21.97
    Tyron Carrier (11) 22.06
    Joseph Irabor (16) NT
    8:55 3000m Steeple (w) Kathryn Ducommun (6) 11:00.71
    Jasmine Trier (12) 11:37.88
    9:15 3000m Steeple (m) Andres Santaolalla (4) 9:27.77

    Saturday, May 14 - Field Events
    Time Event Name Seed Season Best
    5 p.m. Long Jump (w) Tai'shea Reese (5) 5.92m/19-5.25
    Keythra Richards (11) 5.63m/18-5.75
    Ngozi Onwumere (20) ND
    6:00 Pole Vault (m) Alex Bentley (1) 5.26m/17-3.25
    Seth Arnold (4) 5.08m/16-8
    Michael Mahnke (5) 4.93m/16-2.25
    Wesley Bray (10) 4.60m/15-1.25
    6:00 Discus Throw (m) Rick Fenton (9) 46.21m/151-7
    Ray Lian (12) 45.27m/148-6
    John Fortune (13) 44.90m/147-4
    6:00 Shot Put (w) Kiara Pulliam (3) 15.08m/49-5.75
    Nicole Benton (19) ND
    7:30 High Jump (w) Megan Frausto (8) 1.73m/5-8
    Laura Allred (16) 1.65m/5-5
    7:30 Long Jump (m) Jonathan Williams (2) 7.45m/24-5.5
    Lamar Delaney (3) 7.44m/24-5
    Wesley Bray (4) 7.41m/24-3.75
    Simon Stewart (6) 7.30m/23-11.5
    Chris Carter (7) 7.29m/23-11
    Thomas Lang (11) 7.23m/23-8.75
    8:00 Javelin Throw (w) Shannan Arnold (9) 37.82m/124-1

     

     

    Shop Now at the Official
    Online Store

      Divider image