Recap

Licensed to Texas State Univ. - San Marcos
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/19/2014 06:17 PM
                      2014 UTSA Invitational - 4/19/2014                       
                          Park West Athletic Complex                           
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash 4 PM
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1 Gause, Diamond               South Plains           11.54      11.56   2.4  2 
  2 Coby, Eboni                  South Plains           11.67      11.66   2.4  2 
  3 Brown, Marika                Texas State            11.56      11.72   2.4  2 
  4 Perkins, Alishia             New Mexico S           11.74      12.05   2.4  2 
  5 Cheatham, Royal              South Plains           12.05      12.05   0.6  1 
  6 Nguyen, Anasztazia           Houston                11.91      12.10   0.6  1 
  7 Washington, Keyunta          Utsa                   12.34      12.11   0.6  1 
  8 Ene, Elizabeth               Sam Houston            11.87      12.11   0.6  1 
  9 Burris, Shaquan              South Plains           11.81      12.11   2.4  2 
 10 Austin, Kristian             Sam Houston            12.20      12.14   0.6  1 
 11 Hebert, Alexus               Texas State            11.64      12.21   2.4  2 
 12 Ellison, Re'Jana             Houston                11.84      12.21   2.4  2 
 13 Daniels, Alexus              Utsa                   12.19      12.28   0.6  1 
 
Women 200 Meter Dash 4:50 PM
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Brown, Marika                Texas State            23.24      23.75   1.2  3 
  2 Williams, Domonique          South Plains           23.80      24.23   1.2  3 
  3 Perkins, Alishia             New Mexico S           23.61      24.68   1.2  3 
  4 Swift, Shantel               Utsa                   24.65      24.69   0.7  2 
  5 Cheatham, Royal              South Plains           24.70      24.75   0.7  2 
  6 Ene, Elizabeth               Sam Houston            24.43      24.85   1.2  3 
  7 Daniels, Alexus              Utsa                   25.71      25.21   1.5  1 
  8 Washington, Keyunta          Utsa                   25.54      25.47   1.5  1 
  9 Martin, Erika                Texas State            25.09      25.47   0.7  2 
 10 Patterson, Paige             New Mexico S           24.52      25.48   0.7  2 
 11 Austin, Kristian             Sam Houston            25.32      25.54   1.5  1 
 12 Hebert, Alexus               Texas State            24.07      25.54   1.2  3 
 13 Stewart, Antonisha           Texas State            24.34      25.59   1.2  3 
 14 Stephen, Chelsea             Texas State            24.79      25.66   0.7  2 
 15 Wynn, Krystal                Utsa                   24.67      25.76   0.7  2 
 16 Valenzuela, Tina             Texas State            25.17      25.98   1.5  1 
 17 Brown, Summer                South Plains           25.69      26.01   1.5  1 
 18 Johnson, Ashley              South Plains           25.15      26.57   0.7  2 
 -- Smith, Paula                 Sam Houston            24.22        DNF   1.2  3 
 
Women 400 Meter Dash 3:50 PM
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Gordon, Chrisann             South Plains           52.66      53.09   2 
  2 Foreman, Lygia               Sam Houston            54.34      54.88   2 
  3 Goudeau, Kelly               Utsa                   56.43      56.30   2 
  4 James, Kaila                 Utsa                   56.79      56.46   1 
  5 Clark, Evelyn                Utsa                   55.40      56.83   2 
  6 Nolan, Mandy                 Houston                56.11      56.90   2 
  7 Whitmire, Vanessa            Houston                57.11      57.09   1 
  8 Patterson, Paige             New Mexico S           56.77      57.56   1 
  9 Cromartie, Brianna           New Mexico S           55.56      57.86   2 
 10 Taylor, Chelsea              Utsa                   57.00      58.00   1 
 11 Adams, Briana                Texas State            57.36      58.48   1 
 12 Grady, Jordan                Sam Houston            55.08      59.26   2 
 13 Redmond, Maureen             Houston                57.66    1:00.31   1 
 
Women 800 Meter Run 4:10 PM
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sharp, Briana                Texas State          2:09.02    2:10.89   3 
  2 Wangui, Stephanie            Utsa                 2:12.89    2:11.76   3 
  3 Herrera, Nina                Utsa                 2:12.10    2:13.42   3 
  4 Gilmore, Amber               Texas State          2:13.50    2:14.42   2 
  5 Brooks, Latrice              New Mexico S         2:16.41    2:14.91   2 
  6 Letts, Brittany              South Plains         2:14.20    2:16.19   2 
  7 McCall, Briana               Sam Houston          2:13.96    2:17.21   2 
  8 Williamson, Grace            Utsa                 2:09.35    2:19.14   3 
  9 Segree, Atara                South Plains         2:17.39    2:19.24   2 
 10 Wedgeworth, Sarah            Utsa                 2:12.00    2:19.55   3 
 11 Hall, Ashley                 New Mexico S         2:18.84    2:19.66   1 
 12 Vick, Alexis                 Houston              2:15.10    2:20.26   2 
 13 Prevot, Shaniece             New Mexico S         2:18.76    2:20.37   1 
 14 Bottoms, Janae               Houston              2:12.00    2:20.63   3 
 15 Rodriguez, Keila             Texas State          2:13.80    2:20.67   2 
 16 Cantu, Kristina              Utsa                 2:18.30    2:23.42   1 
 17 Frausto, Megan               Houston              2:19.60    2:24.40   1 
 18 Hardnett, Kelli              Houston              2:22.78    2:29.76   1 
 19 Peterson, Sarah              South Plains         2:29.91    2:33.91   1 
 
Women 1500 Meter Run 3:10  PM
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Michelle              Texas State          4:30.20    4:34.84  
  2 Aponte, Nicole               Sam Houston          4:44.45    4:44.82  
  3 Beer, Taylor                 Houston              4:39.50    4:49.03  
  4 Ortegon, Gabriela            Texas State          4:55.50    4:57.27  
  5 Holmes, J'Cee                South Plains         4:54.03    5:25.03  
  6 Henderson, Kaitlyn           South Plains         5:37.08    5:39.38  
 
Women 3000 Meter Run 5:05 PM
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hawk, Diana                  New Mexico S         9:56.52    9:49.03  
  2 Fish, Samantha               Utsa                10:05.42   10:20.62  
  3 Olguin, Olivia               Sam Houston         10:23.90   10:32.98  
  4 Kohler, Grace                Utsa                10:31.01   10:46.45  
  5 Sheehan, Kerstin             Utsa                10:46.35   10:59.41  
  6 Hawkins, Amber               Houston             10:30.10   11:11.75  
  7 Crenwelge, Jacquelyn         Utsa                10:54.13   11:18.23  
  8 Holmes, J'Cee                South Plains        11:22.11   11:56.10  
  9 Henderson, Kaitlyn           South Plains        12:05.01   12:17.80  
 
Women 100 Meter Hurdles 3:35 PM
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Starr, Sabrina               Sam Houston            13.77      13.35   2.9  2 
  2 Demas, Danielle              Sam Houston            13.76      13.69   2.9  2 
  3 Stephen, Chelsea             Texas State            13.49      13.69   2.9  2 
  4 Sellers, Amber               Houston                13.97      14.09   2.9  2 
  5 Stewart, Antonisha           Texas State            13.91      14.22   2.9  2 
  6 Thompson, Angelica           Houston                14.42      14.25   2.9  1 
  7 Onwuchekwa, Venessa          Utsa                   14.65      14.46   2.9  1 
  8 Taylor, Angelica             South Plains           14.58      14.51   2.9  1 
  9 Mosby, Adrienne              Utsa                   14.50      14.77   2.9  1 
 10 Coleman, Savannah            New Mexico S           14.83      14.86   2.9  1 
 11 Brown, Summer                South Plains           15.56      15.08   2.9  1 
 12 Sifuentes, Angel             Utsa                   15.57      16.42   2.9  1 
 
Women 400 Meter Hurdles 4:35 PM
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Amaku, Ruth                  Sam Houston          1:00.80    1:00.94   2 
  2 Newell, Shanicka             South Plains         1:00.88    1:02.41   2 
  3 Taylor, Angelica             South Plains         1:01.98    1:02.97   2 
  4 Wilson, Brook                Utsa                 1:02.62    1:03.29   1 
  5 Demas, Danielle              Sam Houston          1:02.55    1:03.54   1 
  6 Dobbin, Brandi               South Plains         1:02.50    1:04.64   2 
  7 Coleman, Savannah            New Mexico S         1:04.16    1:04.88   1 
  8 Sellers, Amber               Houston              1:00.80    1:05.02   2 
  9 Kimble, Alexandria           Sam Houston          1:02.97    1:05.43   1 
 10 Snider, Kyndall              Utsa                 1:07.87    1:08.47   1 
 
Women 3000 Meter Steeplechase 2:30 PM
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sanchez, Gael                New Mexico S        11:14.42   11:26.68  
  2 Moreno, Ana                  Sam Houston         11:43.94   11:37.11  
  3 Segree, Atara                South Plains        12:29.65   11:54.13  
 
Women 4x100 Meter Relay 3 PM
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 South Plains  'A'                                   44.74      45.82  
     1) Mason, Shun-Shauna              2) Gause, Diamond                 
     3) Clark, Atarah                   4) Coby, Eboni                    
  2 Sam Houston St.  'A'                                46.16      46.89  
     1) Austin, Kristian                2) Ene, Elizabeth                 
     3) Demas, Danielle                 4) Ileso, Winnie                  
 
Women 4x400 Meter Relay 5:35 PM
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 South Plains  'A'                                 3:34.58    3:41.12   2 
     1) Gordon, Chrisann                2) Williams, Domonique            
     3) Gause, Diamond                  4) Montague, Desreen              
  2 Texas State  'A'                                  3:41.00    3:46.04   2 
     1) Gilmore, Amber                  2) Brown, Marika                  
     3) Sharp, Briana                   4) Martin, Erika                  
  3 Utsa  'A'                                         3:40.50    3:47.61   2 
     1) James, Kaila                    2) Clark, Evelyn                  
     3) Onwuchekwa, Venessa             4) Swift, Shantel                 
  4 Houston  'A'                                      3:36.31    3:53.80   2 
     1) Nolan, Mandy                    2) Frausto, Megan                 
     3) Sellers, Amber                  4) Whitmire, Vanessa              
  5 New Mexico St.  'B'                               4:00.00    3:58.75   1 
     1) Patterson, Paige                2) Perkins, Alishia               
     3) Coleman, Savannah               4) Brooks, Latrice                
  6 Utsa  'B'                                         3:49.00    4:01.70   1 
     1) Taylor, Chelsea                 2) Williamson, Grace              
     3) Snider, Kyndall                 4) Wynn, Krystal                  
  7 South Plains  'B'                                 4:00.00    4:08.98   1 
     1) Dobbin, Brandi                  2) Clark, Atarah                  
     3) Mason, Shun-Shauna              4) Segree, Atara                  
  8 Sam Houston St.  'C'                              4:03.00    4:09.60   1 
     1) Porter, Frances                 2) Pettit, Allyson                
     3) Jenrette, Nicole                4) Aponte, Nicole                 
 -- Texas State  'B'                                  3:46.00        DNF   1 
     1) Adams, Briana                   2) Hani, Abby                     
     3) Montgomery, Taylor              4) Valenzuela, Tina               
 
Women High Jump 1 PM
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Flannel, Whitney             Utsa                   1.78m      1.73m    5-08.00 
  1 Candelaria, Danielle         Texas State            1.77m      1.73m    5-08.00 
  3 Burris, Shaquan              South Plains           1.73m      1.70m    5-07.00 
  4 Valenzuela, Tina             Texas State            1.64m      1.60m    5-03.00 
  4 Redmond, Maureen             Houston                1.65m      1.60m    5-03.00 
  4 Jenrette, Nicole             Sam Houston            1.71m      1.60m    5-03.00 
  7 Johnson, Ashley              South Plains           1.70m      1.55m    5-01.00 
  8 Brown, Micaela               Sam Houston            1.55m      1.50m    4-11.00 
  8 Davis, Courtney              Texas State            1.62m      1.50m    4-11.00 
 
Women Pole Vault 1 PM
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pew, Lindsey                 Utsa                   4.11m      3.85m   12-07.50 
  2 Wynn, Katelyn                Sam Houston            3.95m      3.70m   12-01.50 
  2 Whitson, Kara                Sam Houston            3.80m      3.70m   12-01.50 
  4 Newell, Anicka               Texas State            3.97m      3.55m   11-07.75 
  4 Benavidez, April             Utsa                   3.80m      3.55m   11-07.75 
  4 Randolph, Celsey             South Plains           3.50m      3.55m   11-07.75 
  4 Black, Taylor                New Mexico S           3.61m      3.55m   11-07.75 
  8 Blair, Jennifer              Houston                3.68m      3.40m   11-01.75 
  8 Moreau, Kimberly             South Plains           3.52m      3.40m   11-01.75 
 10 Gonzales, Marissa            New Mexico S           3.35m      3.25m   10-08.00 
 10 Montgomery, Sam              Houston                3.37m      3.25m   10-08.00 
 
Women Long Jump 1 PM
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 McDonald, Janeil             South Plains           5.80m      5.93m   4.8  19-05.50 
  2 Wright, Kaylynne             Sam Houston            5.87m      5.67m   4.1  18-07.25 
  3 Ileso, Winnie                Sam Houston            5.94m      5.66m   2.4  18-07.00 
  4 Oseghae, Laura               Utsa                   5.88m      5.63m   2.2  18-05.75 
  5 Ellison, Re'Jana             Houston                5.23m      5.61m   2.6  18-05.00 
  6 Pettit, Allyson              Sam Houston            5.66m      5.54m   3.2  18-02.25 
  7 Williams, Khalaya            Sam Houston            5.61m      5.49m   2.0  18-00.25 
  8 Saunders, Allie              Texas State            5.62m      5.45m  -1.0  17-10.75 
  8 Burris, Shaquan              South Plains           5.52m      5.45m   2.0  17-10.75 
 10 Hani, Abby                   Texas State            5.70m      5.44m   2.6  17-10.25 
 11 Martin, Erika                Texas State            5.44m      5.40m   1.6  17-08.75 
 11 Taylor, Angelica             South Plains           5.83m      5.40m   2.6  17-08.75 
 13 Smith, Paula                 Sam Houston            5.82m      5.38m   2.2  17-08.00 
 14 Johnson, Ashley              South Plains           5.73m      5.33m   4.2  17-06.00 
 15 Porter, Frances              Sam Houston            5.03m      4.88m   2.2  16-00.25 
 16 Cheatham, Royal              South Plains           5.46m      4.46m   3.4  14-07.75 
 -- Wright, Greneshia            Utsa                   6.09m         ND   NWI           
 
Women Triple Jump 3 PM
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Kinney, Brittany             Houston               12.23m     12.43m   4.2  40-09.50 
  2 Cray, Ernestine              Utsa                  12.87m     12.39m   1.3  40-07.75 
  3 Saunders, Allie              Texas State           12.85m     12.20m   3.4  40-00.50 
  4 Williams, Khalaya            Sam Houston           11.66m     11.59m   2.3  38-00.25 
  5 Hunt, Kayla                  Utsa                  12.06m     11.57m   4.3  37-11.50 
  6 Wright, Kaylynne             Sam Houston           12.02m     11.52m   0.5  37-09.50 
  7 McDonald, Janeil             South Plains          11.79m     11.39m   1.5  37-04.50 
  8 Brown, Summer                South Plains          11.72m     11.19m   2.4  36-08.50 
 -- Bender, Camille              Texas State           11.61m       FOUL                 
 
Women Shot Put 3 PM
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kelly, Talore                Texas State           15.87m     15.28m   50-01.75 
  2 Taylor, Samatha              Houston               15.04m     14.42m   47-03.75 
  3 Hanks, Kristine              Sam Houston           14.58m     14.21m   46-07.50 
  4 Hurdt, Madeline              Utsa                  14.32m     13.32m   43-08.50 
  5 Lange, Julie                 Texas State           14.02m     12.78m   41-11.25 
  6 Jenkins, Ashley              Sam Houston           13.10m     12.77m   41-10.75 
  7 Quillin, Adrienne            Sam Houston           13.69m     12.58m   41-03.25 
  8 Price, Justine               Houston                          11.85m   38-10.50 
  9 Jenrette, Nicole             Sam Houston           11.41m     10.92m   35-10.00 
 10 Porter, Frances              Sam Houston           10.36m     10.69m   35-01.00 
 11 Ecsedy, Alexandra            New Mexico S          12.04m     10.36m   34-00.00 
 12 Pettit, Allyson              Sam Houston           10.53m     10.24m   33-07.25 
 13 Valenzuela, Tina             Texas State           10.56m      9.85m   32-03.75 
 
Women Discus Throw 1PM-Infield
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Price, Justine               Houston               51.35m     51.76m     169-10 
  2 Lange, Julie                 Texas State           49.19m     46.24m     151-08 
  3 Homb, Katelynn               Utsa                  42.69m     41.87m     137-04 
  4 Hurdt, Madeline              Utsa                  38.72m     40.06m     131-05 
  5 Ezenyilimba, Akuadasou       New Mexico S          42.01m     38.30m     125-08 
  6 Hanks, Kristine              Sam Houston           38.73m     37.10m     121-09 
  7 Lyssy, Elizabeth             Sam Houston           34.56m     32.70m     107-03 
 
Women Hammer Throw 9:30 AM
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Quillin, Adrienne            Sam Houston           58.85m     58.69m     192-07 
  2 Jenkins, Ashley              Sam Houston           54.79m     52.82m     173-03 
  3 Kelly, Talore                Texas State           58.00m     51.38m     168-07 
  4 Lange, Julie                 Texas State           48.46m     45.50m     149-03 
  5 Hurdt, Madeline              Utsa                  46.87m     45.17m     148-02 
  6 Adams, Morgan                Texas State           46.25m     44.93m     147-05 
  7 Ezenyilimba, Akuadasou       New Mexico S          48.36m     44.04m     144-06 
  8 Dyess, Taryn                 Sam Houston           39.22m     42.13m     138-03 
  9 Dixson, Dreu                 Rice                  43.28m     42.13m     138-03 
 10 Homb, Katelynn               Utsa                  42.41m     38.56m     126-06 
 11 Ecsedy, Alexandra            New Mexico S          41.64m     38.27m     125-07 
 
Women Javelin Throw 10 AM
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Thompson, Angelica           Houston               41.16m     41.45m     136-00 
  2 Gerber, Tiffany              New Mexico S          42.91m     40.70m     133-06 
  3 Lyssy, Elizabeth             Sam Houston           43.34m     40.37m     132-05 
  4 Lopez, Marlena               South Plains          40.07m     39.33m     129-00 
  5 Sifuentes, Angel             Utsa                  43.62m     37.63m     123-05 
  6 Serrao, Nicolette            New Mexico S          41.31m     36.67m     120-04 
  7 Johnson, Ashley              South Plains          36.32m     35.33m     115-11 
  8 Smith, Britni                South Plains          41.94m     34.26m     112-05 
  9 Frausto, Megan               Houston               33.15m     29.04m      95-03 
 
Men 100 Meter Dash 4 PM
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Skeen, Odean                 South Plains           10.18      10.16   3.2  2 
  2 Ali, Ahmed                   South Plains           10.12      10.24   3.2  2 
  3 Smith, Brian                 South Plains           10.41      10.53   3.2  2 
  4 George, Aaron                Texas State            10.62      10.60   3.4  1 
  5 Reed, Reginald               Texas State            10.39      10.62   3.2  2 
  6 Howell, Renard               South Plains           10.67      10.65   3.4  1 
  7 Lady, Jacob                  South Plains           10.58      10.68   3.2  2 
  8 Hatton, Raymond              Texas State            10.48      10.70   3.2  2 
  9 Williams, Torrance           Sam Houston            10.59      10.78   3.2  2 
 10 Jenkins, Justin              Sam Houston            10.58      10.78   3.2  2 
 11 Floyd, Xavier                Houston                10.94      10.85   3.4  1 
 12 Dempsey, Jayvon              Texas State            10.84      11.00   3.4  1 
 13 Samuels, Michael             South Plains           11.20      11.20   3.4  1 
 14 Beasley, Will                Rice                   10.86      11.27   3.4  1 
 
Men 200 Meter Dash 4:50 PM
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Richards, Jereem             South Plains           20.68      20.99   3.9  3 
  2 Brunette, Nathaniel          Utsa                   21.08      21.06   3.9  3 
  3 Handsborough, Kabroderan     South Plains           20.83      21.10   3.9  3 
  4 Johnson, James               Utsa                   21.30      21.41   3.0  2 
  5 Reed, Reginald               Texas State            20.96      21.55   3.9  3 
  6 Wright, Jarrick              Sam Houston                       21.59   0.8  1 
  7 George, Aaron                Texas State            21.66      21.65   3.0  2 
  8 Johnson, Anthony             Texas State            21.21      21.75   3.9  3 
  9 Hatton, Raymond              Texas State            21.02      21.79   3.9  3 
 10 Floyd, Xavier                Houston                22.13      21.89   0.8  1 
 11 Small, Ronson                Utsa                   21.82      21.99   3.0  2 
 12 Lady, Jacob                  South Plains           21.91      22.05   3.0  2 
 13 Lejeune, Aaron               Utsa                   21.80      22.27   3.0  2 
 14 Dempsey, Jayvon              Texas State            21.67      22.42   3.0  2 
 15 Beasley, Will                Rice                   22.13      22.72   0.8  1 
 
Men 400 Meter Dash 3:50 PM
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gayle, Steven                South Plains           46.01      46.71  
  2 Roland, Lestrod              South Plains           46.67      46.87  
  3 Kerley, Fred                 South Plains           46.48      47.70  
  4 Brooks, Dedrick              Sam Houston            48.50      48.93  
  5 Williams, Michael            South Plains           50.00      51.23  
  6 Rosario, Santano             Rice                   52.76      53.76  
 
Men 800 Meter Run 4:10 PM
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Clark, Isaac                 South Plains         1:50.36    1:51.50   3 
  2 Clark, Jacob                 South Plains         1:50.48    1:51.72   3 
  3 Tesfai, Yonas                Houston              1:49.62    1:51.74   3 
  4 Charles, Anderson            South Plains         1:51.81    1:51.80   3 
  5 Binder, De'Quad              Sam Houston          1:52.13    1:52.03   3 
  6 Coleman, Anthony             Houston              1:50.20    1:52.40   3 
  7 Collier, Nathan              Utsa                 1:53.80    1:53.16   2 
  8 Medrano, Mike                Utsa                 1:53.70    1:53.22   2 
  9 Hand, Brady                  Utsa                 1:52.84    1:54.30   2 
 10 Waller, Mike                 South Plains         1:51.47    1:54.35   3 
 11 Kibiwott Kosgey, Antibah     South Plains         1:57.00    1:55.53   1 
 12 Barraza, Brian               Houston              1:52.70    1:55.55   2 
 13 Hewitt, Jarred               Texas State          1:52.50    1:55.75   2 
 14 Chumba, Kennedy              South Plains         1:54.83    1:56.50   1 
 15 Gardner, Chenier             South Plains         1:57.53    1:56.77   1 
 16 Howard, Kennedy              Sam Houston          1:55.14    1:58.06   1 
 17 Saucedo, Alec                Texas State          1:53.05    1:58.32   2 
 18 Truitt, Darrell              South Plains         1:55.80    1:58.56   1 
 19 Broussard, James             Houston              1:54.70    1:58.83   1 
 20 Alexander, Eric              Houston              1:55.10    1:59.70   1 
 21 Wade, Jalen                  Houston              1:57.81    1:59.86   1 
 22 McMillin, Justin             Texas State          1:52.80    1:59.90   2 
 23 Pineda, Nathan               Houston              1:57.50    2:09.60   1 
 -- Jaramillo, Tony              Utsa                 1:53.00        DNF   2 
 
Men 1500 Meter Run 3:10  PM
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Chumba, Kennedy              South Plains         3:54.00    3:59.75   2 
  2 Tasson, Brian                Texas State          4:00.00    4:00.13   2 
  3 Rodriguez, Joseph            Texas State          3:57.07    4:01.10   2 
  4 Martinez, Jose               South Plains         4:04.20    4:02.94   2 
  5 Whitehead, Cordaryl          South Plains         4:03.43    4:03.11   2 
  6 Teshome, Nolawie             Utsa                 4:04.00    4:05.61   2 
  7 Gosset, Eric                 Utsa                 4:15.00    4:05.70   1 
  8 Abuhamra, Sammy              Rice                 3:54.60    4:07.09   2 
  9 Grijalva, Michael            Texas State          4:00.00    4:07.17   2 
 10 Walker, Trevor               Houston              4:01.82    4:07.69   2 
 11 Pena, Joseph                 Texas State          4:00.00    4:08.88   2 
 12 Arias, Marco                 South Plains         4:20.00    4:11.42   1 
 13 Rosas, Lucio                 Sam Houston          4:05.00    4:13.24   1 
 14 Jaramillo, Tony              Utsa                 4:04.09    4:15.68   2 
 15 Turner, Lexington            Houston              4:12.00    4:16.05   1 
 16 Parmley, Matt                Houston              4:09.20    4:18.80   1 
 17 Sampath, Aneesh              Rice                 4:08.88    4:19.03   1 
 18 Barrett, Justin              Houston              4:18.87    4:21.39   1 
 19 Lara, Gabe                   Houston              4:09.40    4:23.66   1 
 20 Ruiz, Marco                  Rice                 4:00.59    4:24.32   2 
 21 Stewart, Zachary             Houston              4:12.33    4:32.98   1 
 
Men 3000 Meter Run 5:05 PM
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Singh, Harvinder             Utsa                 8:43.48    8:45.94  
  2 Schreiber, Karl              Sam Houston          8:33.00    8:47.01  
  3 Saam, Ryan                   Sam Houston          8:47.74    8:48.98  
  4 Ponce, Palo                  Sam Houston          8:38.79    8:51.84  
  5 Martinez, Jose               South Plains         8:46.76    8:54.89  
  6 Salas, Javier                Utsa                            8:56.23  
  7 Jones, Daniel                Sam Houston          8:38.11    8:57.19  
  8 Vasquez, Saul                Utsa                 9:27.39    9:01.41  
  9 Ruiz, Marco                  Rice                 8:42.00    9:06.73  
 10 Walker, Trevor               Houston                         9:25.78  
 11 Arias, Marco                 South Plains         9:31.43    9:25.96  
 12 Whitehead, Cordaryl          South Plains         8:49.60    9:27.45  
 13 Cantu, John                  Houston              9:09.85    9:28.93  
 14 Lara, Gabe                   Houston              9:16.66    9:46.03  
 15 Stewart, Zachary             Houston              9:21.34    9:57.43  
 16 Barrett, Justin              Houston              9:53.63    9:57.63  
 17 Parmley, Matt                Houston                        10:03.73  
 
Men 110 Meter Hurdles 3:35 PM
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Robinson, Kyle               South Plains           14.49      14.55   2.0 
  2 Black, Larron                Texas State            14.47      14.80   2.0 
  3 Hofbauer, Jordan             Houston                14.99      15.05   2.0 
  4 Norman, Berk                 Rice                   16.07      15.87   2.0 
  5 Troitino, Emiliano           Houston                16.53      16.00   2.0 
  6 Morales, Christopher         Houston                           16.23   2.0 
  7 Samuels, Michael             South Plains           16.20      16.28   2.0 
 
Men 400 Meter Hurdles 4:35 PM
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hayes, Keyunta               Utsa                   49.38      51.42   2 
  2 Smith, Joshua                Utsa                   50.74      52.38   2 
  3 Shelvin, Jurmarcus           Utsa                   51.53      52.67   2 
  4 Wyrick, Darryl               Utsa                   51.40      53.12   2 
  5 Robinson, Kyle               South Plains           51.74      53.33   2 
  6 Black, Larron                Texas State            51.59      53.44   2 
  7 Flaviano, George             South Plains           52.50      53.76   1 
  8 Hilliard, James              Texas State            52.97      54.01   1 
  9 Hofbauer, Jordan             Houston                53.33      54.24   1 
 10 Holl, Caleb                  Houston                55.38      55.58   1 
 
Men 3000 Meter Steeplechase 2:30 PM
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kibiwott Kosgey, Antibah     South Plains         9:33.71    9:18.87  
  2 Arambula, Evan               Sam Houston          9:42.70    9:56.79  
  3 Terry, Logan                 Sam Houston          9:44.77   10:01.95  
  4 Pitts, Patrick               Sam Houston          9:23.90   10:15.15  
 
Men 4x100 Meter Relay 3 PM
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 South Plains  'A'                                   39.16      39.52  
     1) Ali, Ahmed                      2) Handsborough, Kabroderan       
     3) Roland, Lestrod                 4) Skeen, Odean                   
  2 Sam Houston St.  'A'                                40.27      40.83  
     1) Williams, Torrance              2) Jenkins, Justin                
     3) Jones, Rodney                   4) Wright, Jarrick                
 -- South Plains  'B'                                   39.82         DQ  
     1) Lady, Jacob                     2) Howell, Renard                 
     3) Smith, Brian                    4) Kerley, Fred                   
 
Men 4x400 Meter Relay 5:35 PM
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 South Plains  'A'                                 3:01.32    3:07.78   2 
     1) Kerley, Fred                    2) Richards, Jereem               
     3) Roland, Lestrod                 4) Gayle, Steven                  
  2 Texas State  'A'                                  3:09.66    3:12.70   2 
     1) Black, Larron                   2) Reed, Reginald                 
     3) Hilliard, James                 4) Johnson, Anthony               
  3 South Plains  'B'                                 3:08.00    3:13.11   2 
     1) Smith, Brian                    2) Howell, Renard                 
     3) Robinson, Kyle                  4) Flaviano, George               
  4 Utsa  'A'                                         3:08.77    3:14.34   2 
     1) Wyrick, Darryl                  2) Hayes, Keyunta                 
     3) Shelvin, Jurmarcus              4) Hall, Christopher              
  5 Sam Houston St.  'B'                              3:20.25    3:19.54   1 
     1) Brooks, Dedrick                 2) Jones, Rodney                  
     3) Jenkins, Justin                 4) Roberson, Jay                  
  6 South Plains  'D'                                 3:18.00    3:20.65   1 
     1) Williams, Michael               2) Samuels, Michael               
     3) Handsborough, Kabroderan        4) Gardner, Chenier               
  7 South Plains  'C'                                 3:12.00    3:26.04   2 
     1) Clark, Isaac                    2) Clark, Jacob                   
     3) Truitt, Darrell                 4) Charles, Anderson              
  8 Utsa  'D'                                         3:16.00    3:26.96   1 
     1) Medrano, Mike                   2) Collier, Nathan                
     3) Hand, Brady                     4) Teshome, Nolawie               
  9 Utsa  'C'                                         3:16.00    3:28.27   1 
     1) Lejeune, Aaron                  2) Jordan, Levi                   
     3) Roberts, Ryan                   4) Loiodice, Mason                
 -- Texas State  'C'                                                 DNF   1 
     1) Saucedo, Alec                   2) McMillin, Justin               
     3) Rodriguez, Joseph               4) Hewitt, Jarred                 
 
Men High Jump 3 PM
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Robinson, Garrett            Texas State            2.09m      2.10m    6-10.75 
  2 Barze, Steven                South Plains           2.10m      2.00m    6-06.75 
  2 Benford, Keith               Utsa                   2.13m      2.00m    6-06.75 
  4 Moseley, Andre               Sam Houston                       1.95m    6-04.75 
  4 Pinkney, Alfred              Sam Houston                       1.95m    6-04.75 
  4 Olumba, Morris               Houston                1.98m      1.95m    6-04.75 
  7 Babbs, Joey                  Sam Houston            2.00m      1.90m    6-02.75 
  8 Tripplett, Alex              Texas State            2.00m      1.85m    6-00.75 
 
Men Pole Vault 3 PM
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Reed, Taylor                 Utsa                   5.31m      5.22m   17-01.50 
  1 Arnold, Seth                 Texas State            5.42m      5.22m   17-01.50 
  3 Brock, Barrett               Utsa                   4.98m      4.92m   16-01.75 
  4 Rose, Garrett                Sam Houston            4.77m      4.62m   15-01.75 
  5 Denham, Augustus             Texas State            4.61m      4.47m   14-08.00 
 -- Larson, Garrett              Sam Houston            5.07m         NH            
 -- Tomasini, Kyle               Utsa                                 NH            
 
Men Long Jump 1 PM
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Mosheleketi, Earnest         South Plains           7.68m      7.46m   3.0  24-05.75 
  2 George, Aaron                Texas State            6.87m      7.21m   2.5  23-08.00 
  3 Gutierrez, Jonas             Utsa                   7.29m      7.20m   2.0  23-07.50 
  3 Barze, Steven                South Plains           7.15m      7.20m   1.8  23-07.50 
  5 Imagbe, Simon                Sam Houston            7.28m      6.89m   1.7  22-07.25 
  6 Robinson, Garrett            Texas State            6.98m      6.88m   2.8  22-07.00 
  7 Hilliard, James              Texas State            7.20m      6.85m   1.0  22-05.75 
  7 Murray, William              Texas State            7.49m      6.85m   3.3  22-05.75 
  9 Bushay, Anthony              Texas State            6.99m      6.83m   5.2  22-05.00 
 10 Jefferson, Chris             Sam Houston            6.45m      6.42m   1.9  21-00.75 
 11 Roberson, Jay                Sam Houston            6.12m      5.91m   4.2  19-04.75 
 
Men Triple Jump 3 PM
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Walcott, Elton               South Plains          16.00m     15.81m   2.5  51-10.50 
  2 Mosheleketi, Earnest         South Plains          16.00m     15.43m   2.9  50-07.50 
  3 White, Charles               Sam Houston           15.81m     14.71m   1.2  48-03.25 
  4 Howard, Malcolm              Houston               14.64m     14.12m   2.2  46-04.00 
  5 Akinosho, Joseph             Rice                  13.63m     13.59m   1.6  44-07.00 
  6 Bushay, Anthony              Texas State           14.36m     13.36m   2.4  43-10.00 
  7 Imagbe, Simon                Sam Houston           13.65m     13.19m   1.0  43-03.25 
 -- Jefferson, Chris             Sam Houston           14.64m       FOUL                 
 
Men Shot Put 1 PM
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Garrett, Richard             Utsa                  19.59m     19.53m   64-01.00 
  2 Brown, Darian                Texas State           18.69m     18.05m   59-02.75 
  3 Cornelius, Cameron           Houston               17.68m     17.87m   58-07.50 
  4 Akens, Andrew                Utsa                  18.27m     17.65m   57-11.00 
  5 Huckaby, Jordan              Texas State           16.71m     16.31m   53-06.25 
  6 Rodriguez, Roman             Texas State           16.04m     15.82m   51-11.00 
  7 Finke, Tyler                 Utsa                  15.96m     15.33m   50-03.50 
  8 Young, Luke                  Utsa                  14.70m     15.23m   49-11.75 
  9 Jones, Jeremy                Utsa                  15.55m     15.18m   49-09.75 
 10 Morales, Christopher         Houston               12.59m     12.02m   39-05.25 
 11 Troitino, Emiliano           Houston               12.21m     11.67m   38-03.50 
 12 Leyva, Chris                 South Plains          12.26m     11.41m   37-05.25 
 13 Samuels, Michael             South Plains          11.92m     11.15m   36-07.00 
 -- Endsley, James               Sam Houston           13.44m       FOUL            
 -- George, Grant                Rice                  14.50m       FOUL            
 
Men Discus Throw 3PM-Infield
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Brown, Darian                Texas State           58.11m     54.96m     180-04 
  2 Garrett, Richard             Utsa                  56.00m     54.48m     178-09 
  3 Tyler, Jared                 Utsa                  49.94m     52.34m     171-09 
  4 Knutson, Kole                Texas State           53.30m     51.83m     170-00 
  5 Steinert, Phil               Utsa                  50.90m     51.13m     167-09 
  6 Huckaby, Jordan              Texas State           51.30m     48.39m     158-09 
  7 Akens, Andrew                Utsa                  46.74m     47.12m     154-07 
  8 Thompson, Damon              Houston               45.57m     47.02m     154-03 
  9 Endsley, James               Sam Houston           48.34m     46.63m     153-00 
 10 Perez, Victor                Utsa                  47.17m     45.98m     150-10 
 11 Rodriguez, Roman             Texas State           48.76m     45.63m     149-08 
 12 Jordan, Levi                 Utsa                  47.01m     44.55m     146-02 
 13 Fortune, John                Houston               47.34m     44.39m     145-08 
 14 Cornelius, Cameron           Houston               39.72m     42.82m     140-06 
 15 Rodriguez, Juan              Utsa                  43.22m     42.32m     138-10 
 16 Young, Luke                  Utsa                             41.73m     136-11 
 17 Herrera, Jose                Houston               40.12m     41.46m     136-00 
 18 George, Grant                Rice                  43.49m     40.30m     132-03 
 19 Leyva, Chris                 South Plains          41.99m     39.13m     128-04 
 20 Morales, Christopher         Houston               34.49m     37.42m     122-09 
 21 Troitino, Emiliano           Houston               34.48m     35.74m     117-03 
 22 Roberson, Jay                Sam Houston           32.24m     33.19m     108-11 
 -- Roberts, Ryan                Utsa                  35.73m       FOUL            
 
Men Hammer Throw AfterW@9:30
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Christensen, Brek            Sam Houston           60.51m     60.49m     198-05 
  2 Huckaby, Jordan              Texas State           59.94m     57.50m     188-08 
  3 Brown, Darian                Texas State           60.51m     57.04m     187-02 
  4 Steinert, Phil               Utsa                  62.08m     56.85m     186-06 
  5 Garrett, Richard             Utsa                  61.90m     56.39m     185-00 
  6 Thompson, Damon              Houston               53.25m     55.01m     180-06 
  7 Vistins, Andris              Utsa                  52.71m     54.55m     179-00 
  8 McCarthy, Ammaad             Sam Houston           55.53m     54.07m     177-05 
  9 Fortune, John                Houston               54.38m     50.10m     164-04 
 10 Rodriguez, Roman             Texas State           50.86m     45.12m     148-00 
 11 Rodriguez, Juan              Utsa                  43.39m     42.35m     138-11 
 12 Herrera, Jose                Houston               43.13m     37.82m     124-01 
 -- Finke, Tyler                 Utsa                  46.39m         ND            
 
Men Javelin Throw AfterM@10
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Thomas, Jack                 Houston                          65.21m     213-11 
  2 Jordan, Levi                 Utsa                  51.11m     50.81m     166-08 
  3 Thormaehlen, Reid            South Plains          53.85m     49.92m     163-09 
  4 Roberts, Ryan                Utsa                  50.00m     44.39m     145-08 
  5 Samuels, Michael             South Plains          40.66m     44.09m     144-08 
  6 Cornelius, Cameron           Houston                          37.79m     124-00